AI avatar – most szabadul el a pokol

AI – artificial intelligence, mesterséges intelligencia. Ez folyik manapság a csapból is. Nemrég robbant be a hírekbe a Chat GPT, ami manapság már olyan tényezővé nőtte ki magát, hogy írók indítanak plágiumpereket ellene. Ha erre nem is, de arra sokan felkapták fejüket, hogy a Microsoft 10 milliárd dollárt fektet az OpenAI nevű szervezetbe, mert elsőként építené be termékeibe ezt a technológiát.
Előrebocsátom, hogy nem vagyok szakértője a területnek, még csak nem is ugatom. Csupán mesélek egy kicsit arról, hogyan látom a helyzet alakulását, és milyen személyes tapasztalataim vannak ezzel kapcsolatban. Meglátásaim legfontosabbika: nem lenne szabad intelligenciának nevezni, mert ez így megtévesztő. Ilyesmiről szó sem lehet. Ez a hókuszpókusz mindössze annyit tesz, hogy az összegyűjtött tudásanyagból ügyesen megkomponált algoritmusok jópofa, és nagyrészt helytálló gondolatokat képesek fogalmazni. Amit még nem találtak ki (az emberek), az nem szerepel a technológia mögött álló tudásbázisban, tehát az AI működésétől ne várj új gondolatokat, találmányokat, felfedezéseket. Ilyesmihez továbbra is agyműködés szükségeltetik, ezért nem kell attól tartani, hogy a gondolkodó ember, a homo sapiens munkáját elvennék a gépek.

Megnyugodtál? Nincs rá okod, mert más tekintetben iszonyú veszélyek leselkednek rád és mindenkire, aki személyiséggel rendelkezik – túlnyomó többségünk ilyen. Mert ugyan önálló gondolatokat nem várhatunk ezektől a felturbózott gépektől, de a szokásos jó tulajdonságaiknak megfelelően fáradhatatlanul és egyre gyorsabban végzik dolgukat. Ez a dolog pedig egyre érdekesebb "munkákat" jelent, mert nagyon belódult az AI algoritmusokon dolgozó szakemberek fantáziája. A fantázia még hagyján, de fanatikus, rendkívüli munkabírású és különösen elszánt profik foglalkoznak az ágazatban rejlő lehetőségek kiaknázásával, és innen származnak a bajok.

Rendre előjön az ősi mondás, ami szerint "a pokolba vezető út jószándékkal van kikövezve", mint ahogy a konyhakés gyártóit is az a szándék vezérli, hogy megkönnyítsék életünket az alapanyagok vagdosásánál, aztán néha mégis használják az eszközt kínzásra, csonkításra, emberölésre. Mégsem fogják betiltani sem a kést, sem az AI-t, pedig lehetnek kártékonyak.
A nap végén újságolvasással fárasztom magam, hogy ágyba kerülve gyorsan elnyomjon az álom. Ekkor került elém egy tudósítás az AI használatának arról a válfajáról, amit képi anyagok feldolgozására használnak. A kép lehet álló, lehet mozgó, hanggal vagy anélkül. Minden méltányolható vágy teljesítésére kínálnak eszközt, és kényelmes, átlátható kezelőfelületen keresztül engednek hozzáférést nagyon hatékony szolgáltatásokhoz. Természetesen interneten keresztül, a böngésző révén, így szükségtelen programokat telepíteni. Olyan egyszerű a használata, akár az autóvezetés. Nem kell ismerned a belsőégésű motor csínját-bínját, elég ha tekergeted a kormányt, nyomkodod a pedálokat és figyelsz. A szokásosnál egy kicsit később tértem nyugovóra, de nem azért, mert nagyon belebonyolódtam. Három tényező srófolta fel a művelet időigényét.

  • ingyenes szolgáltatás után kutattam, mert az elsődleges cél csupán kívácsiságom kielégítése

  • az elkészült anyag megjelenését, használhatóságát tekintve is kielégítő minőséget kerestem

  • magyar nyelvhez is értő csomagra van szükségem

Célhoz érve, és kiismerve az eszköz működését, nagyjából negyed óra alatt készíthetsz egy olyan anyagot, ami a paraméterként átadott írott szöveget egy kiválasztott szereplő szájába adja. Ebbe belefér egy kis vakarózás, egy kis bizonytalanság is. Gyakorlattal hamarabb megvan.

⚠️Az alábbi példák videoanyagai csak kifogástalan számítógépes környezetben, friss böngészőben megnyitva működnek. Régi cuccon, elavult böngészővel az eredmény kétséges.

Íme az első próbálkozásom, ami ebbe a weboldalba ágyazva felolvassa neked a pince.eu nyitóoldaláról ide emelt szövegrészletet: "Az internet előtti világban a könyvkiadás vezette üdvösségre azt, aki széles körben terjeszteni kívánta érdekesnek és eredetinek vélt gondolatait. Egy szerencsésebb társadalom tagjaként a szerző előadhatja mondandóját nyilvános szónoklatként is, de ennek Magyarországon nincs hagyománya. Tehát nekünk marad a könyvkiadás, aminél jelenleg sokkal hatékonyabb, egyszerűbb, olcsóbb és természetkímélőbb lehetőség az internetes megjelenés."

Evés közben jön meg az étvágy. Egy kicsit álmosan, de annál nagyobb kíváncsiságtól hajtva vágok bele a következő "projektbe". Ne egy előregyártott szereplő darálja le a szöveget, hanem valami egyedi pofa. Rákeresek a csulyás alak, a mesebeli Edward Kenway képére, és lerántok egy olyat, amin látszik szeme, szája, orra. Ezek a tényezők kellenek az arcfelismerő algoritmusnak ahhoz, hogy a felolvasott szövegnek megfelelően mozgassa az arcberendezést.

Egy tárgyilagos üzenet vet véget az éjszakába nyúló hülyülésnek. Most jönne Jack Sparrow, aki az "Anyám tyúkját" szavalja, de az AI gátat szab az ökörködésnek azzal, hogy korholó megállapítást tesz: "celebrity face detected". Tilthatja a szabályzat, ezért átsminkelem a képet, amivel sikerül megtévesztenem az ellenőrzést. Elég ronda ahhoz, hogy ne ágyazzam be ide (a link működik).
Messze még a hajnal, és már egészen érdekes eredményeket értem el, amivel rendkívül elégedett vagyok. Ingyen van, ehhez képest príma minőség, ráadásul tud magyarul. Vannak még gyerekbetegségek, de ha ezt kinövi, akkor végünk van. A technológia térnyerése nem jár halálos veszéllyel, de meg kell szoknom olyan helyzeteket, amik eddig nem fenyegettek. Hamarosan már nem tőlem függ, hogy szégyellnem kell-e magam. Ha nem tőlem, akkor mitől?
Ráérő, vicces kedvű, és unatkozó embertársainktól. El lehet ütni az időt sok mindennel, de mióta létezik személyi számítógép és internet kapcsolat, azóta a szabadidő szórakoztató eltöltésének módja új lehetőségekkel bővült. Hol van már a bélyeggyűjtemény ártatlan rendezgetése, gyufásdobozok, szalvéták vagy a Playboy középső oldalainak gyűjtése. Ki foglalkozik ilyesmivel, amikor ennél sokkal kedélyesebben is múlathatja az időt? Az egyre fejlettebb AI technológiával működő eszközökből válogatva találsz olyanokat, amikkel a kedvenc pornóvideoid szereplőinek fejét kicserélheted bárkiével, akiről képes vagy jó minőségű arcképeket szerezni. Az elkészült videokat feltöltheted a Pornhubra (a világ legnagyobb, legismertebb internetes pornó szolgáltatása), amiket saját szórakoztatásod mellett megoszthatsz másokkal. Aztán várod a hatást, a döbbenetet.
Nem akarlak elkeseríteni, de ez a lehetőség nem a küszöbön topog, hanem már belépett az ajtón. A mai hírek között bukkant fel egy tudósítás, ami pont erről szól. Egy fiatal egyetemista úgy szerepel egy "hardcore" pornóvideoban a Pornhubon, hogy igazából nincs ilyen előélete, de valaki ügyesen megoldotta, hogy mégis feltűnjön szereplőként az anyagban. Ez önmagában is kellemetlen. További bosszúság forrása a jogi környezet. Hiába tesz feljelentést, mert a rendőrség (USA) arról tájékoztatja, hogy nem történt törvénysértés, nem nyomoznak az ügyben. A "deepfake video" gyártását nem tiltja semmi.

Ha ez nálunk is így van, akkor azt javaslom Ádám Zoltánnak, akit a napokban rúgtak ki a Corvinusról, hogy szerezzen egy kecskebaszós videot, aztán meg a főnökéről néhány jó képet. Ezeket feltölti egy megfelelő weboldalra, ahol néhány perc alatt elkészül a mozgóképes tartalom, amit búcsúzóul megoszthat volt kollegáival. Ebből az egészből a kecskés anyag megszerzése a legnehezebb, a többi gyerekjáték.

Eltelt néhány nap azóta, hogy beszámoltam félelmetes tapasztalataimról. Most pedig azt olvasom egy riportban, hogy létezik olyan szervezet, aminek célja az álhírekkel szembeni küzdelem, az ellenszer kifejlesztése. Ők nem a gyerekcipőben járó AI avatarok esetleges kellemetlenségeivel foglalkoznak, hanem azzal a jelenséggel, ami már jóideje hétköznapjaink része. Átszövi a társadalmat, és a védtelen, felkészületlen polgárokat rosszhiszemű és erkölcstelen politikát gyakorló érdekcsoportok játékszerévé teszi. Van ilyen Magyarországon? Kell ettől tartanunk? Kicsi és fejletlen nemzet tagjaiként elkerülhetne bennünket ez a hatás, de valamiért pont ebben jók vagyunk. A kormányzat jóvoltából itt van nekünk a KESMA, ami hatékonyan sulykolja azokat az ismereteket, amivel egy derék magyar választópolgárnak tisztában kell lennie a helyes döntéshez.
Korábban két jelentős fogalmat emeltem ki a sok közül, amiknek fontosságában nem kételkedem. Ezeket ideje kiegészíteni egy harmadikkal, és szerepeltetni a felsorolásban: rend, egyensúly, bizalom. Utóbbi fogalom gyakran megjelenik a digitális világ igazgatásában, és a hitelesítés gyakorlatában már léteznek megbízható módszerek. Ilyen például a digitális fizetőeszközöknél használatos blokklánc. Arra tippelek, hogy elsőként Kínában alkalmazzák majd azt a változatát, ami az alattvalókhoz rendelt adatok között szerepeltetni fogja a pillanatnyi tartózkodási helyet, az izzadás szintjét, a testhőmérsékletet és még egy sor élettani paramétert. Mire jó ez? Ha valamilyen közösségi oldalon kommentelsz egy eseményt, azonnal kiderül, hogy ott voltál-e (hiteles-e az észrevételed). Minek az élettani paraméterek? Utólagos hazugságvizsgálathoz. Szerencsétlen kínaiak egyszer azt is megérik, hogy egy Bluetooth-os kütyüvel a seggükben kell mászkálniuk, ami a gyűrűsizom tónusát figyeli. Miért? Egyszerűbb megoldás annál, mint rendszeresen megjelenni egy bizottság előtt, ahol zabszemmel végzik el a vizsgálatot.

A polgáraik vérét szívó államhatalmak rengeteget költenek arra, hogy "rend" legyen az emberek fejében. Speciális rendet alakítanak ki, és várnak el, de ezzel nem ért egyet mindenki. Vajon ki teremti meg az egyensúlyt? Ki mutatja meg a másik oldalt? Ez esetben nem ki, hanem mi. A Google támogatásával működik a Jigsaw szervezet, akik az internetről a nyakunkba ömlő szar ellen nyújtanak fedezéket. Olyan módszereket keresnek, amivel a hírekről, tudósításokról kideríthető: igaz vagy hamis. Nem egyszerű ez, hiszen már régóta tudjuk, hogy messziről jött ember azt mond, amit akar. Állítólag nagy sikerrel alkalmazzák a debunking nevű módszert az álhírekkel szemben. Lényegét tekintve úgy működik, mint a védőoltás. Tudnom vagy sejtenem kell, mire számíthatok, akkor megelőzhetem a bajt. Ellenszérum jellegű védekezést még nem találtak ki, mert az ember úgy működik, hogy annak hisz, akitől elsőként hallja a hírt. Ha "megírta az újság, bemondta a rádió, láttam a TV-ben", akkor már mondhatsz, amit akarsz, nem lehetsz sikeres. Egy régi moziból emlékszem arra a történetre, amikor az Eminem nevű rapper csávót kihívja ellenfele. Lehet számítani arra, hogy az ellenfél lejáratja viselt dolgaival, családi körülményeivel stb. Eminem erre nem tud jobb védekezést, mint hogy a rapp műfajában maga meséli el ezeket a közönségnek, így előre lelövi ellenfele összes poénját. Ebben a történetben nem az igazság áll szemben a hazugsággal, hanem egy feltáró vallomás előzi meg a lejáratást célzó vádakat. Működik a "védőoltás", az ellenfél nem tud mit durrogtatni a színpadon – csendben marad.
A deepfake hazugságokkal szemben is hatásos lehet a védőoltás, ha jó előre tájékoztatom a népet arról, hogy milyen hülyítésre számíthat, és arról is, hogy ezt miért nem szabad elhinni. Ehhez persze nép is kell. Művelt, okos, tájékozott.

Bletchley Park, a kódfejtők kastélya – fotó: Our World for You

Meglódult az érdeklődés a mesterséges intelligencia iránt. Jól hangzó gondolat, de találóbb a "szélesebb rétegekből is fokozott érdeklődés mutatkozik", mert ez a szakterület egy ideje piszkosul divatos. Rárepültek a legnagyobbak is, amit légtérkorlátozásról szóló hír jelez. Szimbolikus jelentése lehet annak, hogy húzónevek tűnnek fel a Bletchley Park kastélyába szervezett rendezvény vendéglistáján. Tőlük nem várhatjuk a technológia feljesztését, de világméretű befolyásukkal azoknak a figyelmét is a témára irányíthatják, akik eddig nem foglalkoztak az AI hatásával. Biden és Macron nem ér rá, de ott lesz Ursula von der Leyen, Kamala Harris és a minden lében kanál Elon Musk.
Lehet olyan gyanúnk, hogy már megint jön a politika meg a lóvé, és rátelepszik egy iparágra? Jól megszabályozza, aztán koncessziót alapít rá, vagy alapítványi kezelésbe veszi. Tulajdoníthatunk bármilyen jelentést annak, hogy magyar szervezetet nem látunk a résztvevők sorában? Még a roppant aktív külügyminiszterünk sem repül oda, pedig ez a faszi aztán gyűjti a kilométereket.
Jajj, de tájékozatlan vagyok! Most látom, hogy ezek (a magyar állami csúcsvezetők) Kazahsztánban Petőfi utcát avatnak. Türk Tanács, türk idő, türk éra. Van ennél fontosabb?

kipcsakok – forrás: infovilág