Napelemek – optimalizálás

Három éve indult nálunk a napelemes energiatermelés. Az első ütemben 20 darab 250 wattos panel termelt egyenáramot, amit egy 5 kW-os inverter alakított 230 voltos váltóárammá. Ez a felállás tűnt jónak és észszerűnek, amíg elém nem került egy szakmai beszámoló a Fronius inverterek túlterhelhetőségéről. Eszerint a DC-oldalon bátran rákapcsolhatom a névleges teljesítmény dupláját is, mert a gyártó kifejezetten így tervezi készülékeit. Én nem vagyok ennyire bátor, ezért megelégszem a névleges teljesítmény 120%-val, mint ahogy egy ötszemélyes autóba is beférnek hatan, nem lesz annak semmi baja. A kimeneti oldalon az AC-teljesítmény természetesen le lesz vágva 5 kW-nál, de nem is ennek az értéknek a meghaladása a cél.
A bővítéshez szükséges síneket már 2016-ban felszerelték a tetőre, de akkor kopaszon maradtak, és a napelemek elhelyezésének aszimmetrikus geometriai formája sem volt tetszetős. Négy további panelnek tehát eleve megvolt a helye az alsó sor jobb oldalán, és most derék szakemberek utólag elvégezték azt a munkát, amit évekkel ezelőtt is megtehettünk volna, de akkor még nem voltam kellően tájékozott.

Három év jelentős időtartam a technika fejlődésében. Ennyi idő elteltével már nem kapható az a fajta napelemtípus, ami eredetileg a tetőre került, így annak is örülhetek, ha méretre találok egyezőt. 275 wattos paneleket sikerült szerezni, amik csak vastagságban térnek el a fent lévőktől.

(20×250)+(4×275)=6100 (watt) az összesített teljesítmény. Csak hűvös, felhőtlen tavaszi napokon, a déli órákban termelhetnek a napelemek ehhez közeli teljesítményű villamosenergiát. Minden más időszakban a termelés alatta marad a névleges teljesítménynek, de a napelemek megnövelt számának köszönhetően 20%-kal több villanyunk lesz az eredeti állapothoz viszonyítva (a kimeneti teljesítménygörbe nem lesz magasabb, csak kövérebb). A napelemek ritkán adják le névleges teljesítményüket a magas hőmérséklet, por, felhők és a napsugarak kedvezőtlen beesési szöge miatt. A túlméretezéssel ezeket az ellenséges tényezőket ellensúlyozom, hogy az inverter gyakrabban járjon a csúcsteljesítménye közelében.
További előnye is van a bővítésnek. Több napelem hamarabb éri el azt a teljesítményküszöböt, aminél a rendszer érdemleges energiát termel: reggel hamarabb indul a termelés, estefelé pedig később kapcsol ki az inverter.