Fűtőköpeny
Fűtőövnek is hívhatnám, de ez annál jóval szélesebb, mert egy hordónyi méretű acéltartályt kell melegíteni vele. Pontosabban a tartályban tárolt mustot vagy bort.
Minek azt melegíteni? Annak ellenére, hogy a meleg a bor első számú ellensége, mégis adódhat olyan helyzet,
amikor a melegítéssel jobban járok annál, mintha alacsony hőmérsékleten tárolnám. Mondják, hogy a másodlagos erjedés (almasavbomlás, vagy érthetetlen nyelven: malolaktikus fermentáció) magától is lezajlik, de aki biztosra menne, az nem bízza a véltelenre.
Tejsavbaktérium hozzáadásával a folyamat viszonylag gyorsan végbemegy, és jóivású bor lesz az eredmény. Az almasav átalakítását végző baktériumtenyészet bizonyos hőfok alatt nem végzi kellő hatékonysággal a dolgát,
ezért érdemes az életfeltételeket melegítéssel kedvezőbbé tenni.
Kínálkozik a lehetőség merülőforraló alkalmazására, de ezzel legfeljebb a gazdaságos melegítés oldható meg, miközben az alkohol elpárolog, a baktériumok megdöglenek, és a végén az egészet kiönthetem.
Nagy felületű acéltartály fűtésére nem találtam alkalmasabb eszközt az elektromos fűtőfóliánál. Mindössze néhány fokkal kell emelni a tartály hőmérsékletét a pincéhez képest, erre ez a csekély teljesítményű szerkezet is elegendő.
Hőtükörrel kombinálom a hőveszteség csökkentésére, és csatos szövetszalaggal erősítem a tartályra. Nem elhanyagolható alkatrésze a fűtőköpenynek a termosztát sem.
Gyakorlati tapasztalat alapján 300 watt teljesítményt 18 fokra állított termosztáttal vezérelve egy 13 fokos pincében hetente kb. 14 kWh villany megy el 3 hl must vagy bor hőntartásához.