Egy hónapja fogalmaztam meg azt a véleményemet, amiben fárasztó tevékenységnek minősítem száraz adatsorok olvasását és értelmezését. Ezzel a vélekedéssel egyetértve értelmetlennek hat, ha most mégis azon dolgozom, hogy egy ilyen "száraz lista" álljon elő, aminek kiértékelése sokat kivesz az emberből. Még úgy is, hogy találékonyan nem listának, hanem naplónak nevezem az eredményt.
Azzal bátorítom magam, hogy az autók műszerfalán is ott van a fordulatszámmérő, ami felesleges, hiszen ha fontos volna, akkor nem hiányozhatna egy gépjárműből sem. Gyönyörű gondolat az is, hogy ha valami nem áll rendelkezésre, de erős vágyat érzek iránta, az sokkal keservesebb állapot annál, mintha ott van előttem, de nem veszem igénybe. Az előbbi, sanyarú állapot a lehetőség hiánya, míg az utóbbi helyzet sokkal vidámabb: kihasználatlan lehetőség. Még kifejezőbb példával: az üres pénztárca nem sok lehetőséget ad költekezésre, de hiába vastag a buksza, ha nem költök belőle. Pénzforgalom tekintetében a két helyzet azonos, a vaskos pénzköteg puszta birtoklása mégis jobb közérzetet biztosít. Így vagyok a webhely funkciógazdagságával is. Inkább dolgozzak feleslegesen, és ne használja senki az elkészült lehetőségeket, minthogy akár egyszer is bárkinek hiányozzon. Roppant bölcs gondolatok ezek, estig tudnék sorolni hasonlókat, de minek.

A kényelmi funkciók között szerepel, és az oldaltérkép lehetőségei között érhető el, amit például a nyitóoldalon, az eseménynaptárnál és a jelzések haszna című fejezetben is megtalálsz, amiben többek között az itt taglalt naplóról is ejtek néhány szót.
A napló funkció által előállított listában a pince.eu webhelyen közzétett történetek, írások címei sorakoznak a közzétételük időpontja szerinti rendezettségben, időben visszafelé haladva. Az egyszerű kezelőfelület első lehetősége a rendezettség megfordítását eredményezi a [>] és [<] gombok nyomogatásával. A dátumokat mutató oszlopban a közzététel napja szerepel, ami átadja helyét a történés idejének, ha az alcímekkel kiegészített listát kérem. A "minden bogár rovar" kezdetű szabályhoz hasonlóan itt az érvényes, hogy minden írás megjelent egyszer, tehát ennek révén kapcsolódik hozzá dátum is. Történeti dátum azonban csak akkor tartozik az íráshoz, ha az valaminek az elkészítéséről, megtörténtéről szól. Az említésre méltó események alcímeket kapnak a történetekben, ezekhez pedig dátum kapcsolódik – ez a "történeti dátum", ami az átfutási idő miatt ritkán egyezik a közzététel dátumával. Tehát ahol az alcím oszlopban szerepel adat, annak a sornak az elején valóban történeti dátum áll. Ahol az alcím adat hiányzik, abban a sorban a dátum csak a közzététel ideje lehet – ne tévesszen meg a fejléc. A rendezés szigorúan dátumok alapján megy végbe, nincs másodlagos rendezési kulcs. Ez azt a helyzetet eredményezi, hogy az elhúzódó történések eseményei közé becsúszhatnak időközben történt, idegen események, ami nem baj. Ellenkezőleg. Ettől válik igazán érdekessé az egymástól független eseményeket időrendben összefésülő lista.

Több száz alcím sorakozik a naplóban, és az alcímek nélküli lista sem fér el már egy képernyőn. Túl sok adat ez ahhoz, hogy ne használjam ki a számítógépnek azt a tulajdonságát, amiben a legjobb. Kiegészítettem az egyszerű kezelőfelületet egy korlátozott képességű, de hatékony szűrővel. Az alaphelyzetben "szűrő..." jelzésű input mező tartalma alapján csak azok a sorok jelennek meg, amiknek címében vagy alcímében a beírt szó szerepel. A korlátozott képesség annyit tesz, hogy csak egy szó lehet a szűrés kulcsa, szóközök nem használhatók. Akkor indul a szűrés, amikor befejezted a művelet alapjául szolgáló szöveg beírását. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy 1.2 másodperccel az utolsó billentyűzés után azt feltételezem, hogy végeztél a szó beírásával. Ha azért telik el ennyi idő, mert nem találod a betűket, akkor érintőképernyős eszközön a szűrt lista megjelenésével egyidejűleg eltűnik a virtuális billentyűzet, de nem vész el az addig beírt szöveg - erőt gyűjtve folytathatod.
Félreértés ne essék, nem a történetek teljes szövegét feldolgozva működik a szűrés, hanem csakis a listában megjelenő címek és alcímek szövege alapján. Szűretlen listát úgy kaphatsz újból, ha kitörlöd a szűrő tartalmát, vagy frissíted a weboldalt. Nincs külön figyelmeztetés arra az esetre, ha egyik cím sem felel meg a szűrőfeltételnek. Ilyenkor csak a fejléc jelenik meg, a lista pedig üres.
Miben a legjobb egy számítógép? A nevéből kiindulva azt hihetnéd, hogy számolásban, de a mai világban erre használják legkevésbé. A használatban lévő computerek többsége kereséssel tölti ideje javát. Szerintem ez manapság a legfontosabb funkciója, ebben a legjobb.

Gondolni is rossz arra, hogy mi vár rám akkor, ha nem szervezem át időben az egyre kiterjedtebb tartalmú webhely szerkezetét, szemléletét. Az új alapokon nyugvó helyzetben adatfeldolgozó algoritmusokat dolgoztathatok, s ez a megalkotott automatizmusoknak köszönhetően könnyen kezelhető, megbízható, jó eredményt ad. Úgy saccolom, hogy az egyre nagyobb számú tényezők régimódi, nem adatbázisba szervezett kezelésével már nagyjából vért hugyoznék, hogy biztosíthassam ezeknek a tényezőknek a hibátlan összefüggéseit, ha úgy tetszik konzisztenciáját. Vagy ott a másik lehetőség: kényelmes életet élve – ha úgy tetszik: nagy ívben beleszarva – , de egyre több hibával és hiányossággal néznék szembe nap mint nap.
Elébe menni a megoldandó feladatoknak nem haszontalan viselkedés. Nagyobb rendszerek üzemeltetésénél ezzel a hozzáállással nem csak az elérhető haszon növelhető, de a károk is elkerülhetők, tehát megéri odafigyelni a részletekre, amikben ugye az ördög is lakik. Aggasztó és elkeserítő, hogy az igazán nagy, hatásukban sokakat érintő rendszereket semmihez sem értő (ez nem igaz, mert harácsolásban jók) politikusok irányítása mellett működtetik – látszik is az eredménye.