A mi mozink

A weboldalon közölt történetek némelyike hemzseg a látványos és izgalmas műveletektől, amiknek mozzanatait nálam tehetségesebbek képesek lennének olyan érzékletesen leírni, hogy azzal magad elé képzelhetnéd. Tehetség híján mozgóképes anyagokkal szemléltetem a leírtakat, amit ebben a speciális moziban kínálok a szürke szöveg illusztrációjaként.

A mozi kétségtelenül egy csoda. Ott lehetünk, ahol sosem voltunk. Hiányzik belőle az ízlés, tapintás, szaglás élménye, mégis rendkívüli találmány, amiért a Lumière fivérek említést érdemelnek. Nem csak az első mozgóképek, de az első trükkfelvétel is a nevükhöz fűződik. Elgondolkodtató egybeesés a történelemben, hogy a filmmel foglalkozó Lumière és Riefenstahl egyaránt a fasizmus vonzásába került.

Úgy döntöttem, hogy nem fogok rengeteg YouTube videot beágyazni a HTML szövegbe. Ez a visszafogottság olyan előnnyel jár, hogy nem foglal helyet nagy mennyiségű beágyazott video indexképe a weboldalon, és természetesen ezek betöltésével sem küzd a böngésző a tartalom megnyitásakor.
Az előző példákon kipróbálhattad a mi mozinkat, ami meg fog jelenni azoknál a történeteknél, amiket mozgóképes anyagokkal igyekszem teljesebbé tenni. Lejátszás közben minden a szokásos módon működik, egy kivétellel. A lejátszás végeztével a video eltűnik, és ismét a korábban olvasott szöveg kerül eléd. Ezt a hatást a video alatti ■ gombbal előidézheted lejátszás közben is. A moziterem képét követő szöveg alatt megtalálod a hivatkozott 🎦műsorok listáját, és innen is lejátszhatod őket. A lista minden sorát a hiperhivatkozás (link) nemzetközi, egyezményes 🔗 jele vezeti be, amivel a mozihoz irányító hivatkozás szövegbeli előfordulásához jutsz.
Alapmozi. Tartozhat a történethez olyan mutatvány, amire azonnal beülhetsz a mi mozinkba, ha nyomsz egyet a moziterem képére. Ha rendeltem alapmozit a történethez, akkor elindul a vetítés. Ellenkező esetben csak a szövegben lévő hivatkozások visznek moziba. A példa kedvéért most van alapmozi, ami a tetőjelenet lett A remény rabjaiból, de versenyben volt a helikopteres jelenet is a dühös pilótalánnyal a Rat Race című alkotásból.
A [■,🔗,YouTube] gombok lejátszáskor jelennek meg a video alatt. [YouTube]-ra nyomva az éppen lejátszott video új ablakban, az elejétől indul a YouTube felületén, aminek akkor van jelentősége, ha kíváncsi lennél a feltöltött anyag összes jellemzőjére, és a hozzáfűzött megjegyzésekre. Ha itt maradsz a mi mozinkban, akkor a video lejátszásával egyidejűleg a szöveget is olvashatod (ekkor nyilván a hangzó anyag kap jelentőséget). Ehhez nem kell keresgélned a mozi indulása után, hanem elég rányomnod a mozi alatt megjelenő 🔗 gombra, és a tartalom máris ahhoz a hivatkozáshoz gördül, ahonnan a lejátszást indítottad. Ha innen megint a mozira vagy kíváncsi, akkor sem kell lapozgatnod, mert a képernyő bal felső oldalán látható ikonok közül a 🎦 jelre nyomva máris a mozihoz kerülsz. Ez a jel csak akkor tűnik fel a bal oldalon, ha kiegészítettem a szöveget mozis illusztrációkal, és előzőleg aktiválod a hamburger menüt.
A következő példával egy lassan homályba vesző történetet és a hozzá fűzött gondolatokat veszem elő. Ezzel kipróbálhatod a mi mozinknak ezt a lehetőségét, amire leginkább a narrátor szövegének elemzésénél lehet szükség, ha alaposan belemélyednél.

Autót vezetni csak józanul szabad, de én is voltam fiatal, figyelmetlen stb. Megúsztam baj nélkül.
"Az évadzáró fallabdás összejövetel után egyrészt szükségszerűen, másrészt felelőtlenül legurított sörök és Unicumok kártékony mellékhatását szenvedtem el, amikor hazafelé gurulva kitereltek a forgalomból a rend éber őrei. Így esett meg 2006 karácsonya előtt, a 'zéró tolerancia', az objektív felelősség, és a közlekedési kihágásokért kiszabható 30 ezres alapegység bevezetését megelőzően, hogy a legsportosabb, legkeményebb rendőr, akivel valaha összehozott a sors, az eset súlyához mérten enyhe büntetés kiszabásával bocsátott utamra." Ahogy ezeket a mondatokat fogalmaztam, Red narrátorszövege ugrott be egy emlékezetes mozifilmből, A remény rabjainak különleges hangulatú jelenetéből. A YouTube-on akkoriban nem találtam magyar szinkronos változatát a tetőjelenetnek, ezért előkotortam a kofferből a DVD-t, legyártottam és feltöltöttem – így lesz teljes az élmény. Közben eltelt néhány év, és most látom, hogy 2019-ben feltöltöttek még egyet magyar szöveggel, és akárcsak a többi változatból, ebből is hiányzik a zene utolsó néhány taktusa, kereken 7 másodperc. Az összehasonlításhoz ide raktam néhányat a befejező képtől indítva:
saját feltöltés, amiben nincs megcsonkítva a zene
2019-es magyar változat
eredeti hanganyag, de a feltöltő itt is türelmetlen volt
eredeti ez is, szintén levágott véggel
Különös, hogy erre nem fordítanak gondot azok, akik megvagdossák az anyagot. Pedig ebben a jelenetben a zene legalább olyan fontos, akár a remekbe szabott képek.

Stephen King a horror királya. Az 1982-es kiadású Rita Hayworth and Shawshank Redemption című, sem horror, sem természetfeletti kategóriába nem sorolható novellájából készült A remény rabjai (The Shawshank Redemption) című film Frank Darabont rendezésében, és forgatókönyve alapján. A mozi 1994-es megjelenése idején egy volt a sok közül, különösebben nem méltatta sem a közönség, sem a kritikusok. Eleinte nem hozott sokat a konyhára, de később nagyon beindult: 7 Oscar-díjra jelölték, és a legtöbbet kikölcsönzött videokazetta lett. Találkozásom egy rendőrrel - aki elvehette volna a jogosítványomat, de mégsem tette - ennek a filmnek a tetőjelenetére emlékeztet, amit a könyv így ír le:
"Így esett meg, hogy az utolsó előtti napon az elítéltek, akik 1950 tavaszán a rendszámüzem tetejét kátrányozták, délelőtt 10-kor fent ücsörögtek a tetőn, és azt a Black Label sört kortyolgatták, amit a Shawshank börtön valaha volt legkeményebb smasszere szerzett nekik. A sör húgymeleg volt, mégis ez ízlett legjobban egész életemben."
Eredetiben:
"That’s how, on the second-to-last day of the job, the convict crew that tarred the plate-factory roof in 1950 ending up sitting in a row at ten o’clock on a spring morning, drinking Black Label beer supplied by the hardest screw that ever walked a turn at Shawshank Prison. That beer was piss-warm, but it was still the best I ever had in my life."
Darabont forgatókönyve az évszámot és a sör hőmérsékletét tekintve eltér az eredeti szövegtől:
"And that's how it came to pass, that on the second-to-last day of the job, the convict crew that tarred the plate factory roof in the spring of '49 wound up sitting in a row at ten o'clock in the morning, drinking icy cold Black Label beer courtesy of the hardest screw that ever walked a turn at Shawshank State Prison."
A filmben tovább gyúrják a szöveget, és az előző idézetből a "...Black Label beer..." részt a "...Bohemia styled beer..." változattal helyettesítik. Ezt adaptálja a hazai közönség gondolatvilágához a magyar szinkron műfordítása:
"Így történt, hogy az utolsó előtti munkanapon az elítéltek, akik ’49 tavaszán a rendszámüzem tetejét javították, délelőtt 10-kor fent ücsörögtek a tetőn, és jéghideg pilseni sört kortyolgattak - a Shawshank börtön legkeményebb smasszerbrigádjának asszisztálása mellett."

Ha nem láttad volna A remény rabjait, akkor javaslom, hogy szánd rá a közel két és fél órát, és nézd végig. Kevés olyan filmalkotást mernék jó szívvel ajánlani, mint ezt. Nem azért, mert leszorította A keresztapát az IMDB 250-es listájának első helyéről, hanem mert már akkor a kanapéba gyökerezett tőle a seggem, amikor először láttam. Érdekes, hogy A keresztapa című mozi 3 Oscar-díjjal vezette a listát sokáig, míg A remény rabjainak egy sem jutott a jelölések után, mégis ebbe a magasságba emelkedett.

Vége az építési szezonnak. Nem érdemes betonozni a szabadban, mert az éjszakai hőmérséklet a napokban fagypont körül alakult. Foglalkozom egy keveset a fedél alatt végezhető munkák legkedvesebbikével, a számítógépes baszgattyúzással. Nevezhetjük programozásnak is, mert az közismertebb elnevezése a tevékenységnek. Nem csak unaloműzőként ütöm el az időt ilyesmivel. Agyjáratás. Enélkül kisimulna, és előbb-utóbb egy gumilabdáéhoz hasonlítana a felszíne.
A mi mozink kívánatos működése kereken 280 Javascript sorból jött össze, ha nem számolom a HTML és CSS körítést. Annyi minden más mellett ezt sem tudtam volna megcsinálni, ha nincs a Google és a YouTube IFrame Player API. Hál' istennek van, ezért roppant kényelmesen működik a világ. Nekem csak ki kell gondolnom valamit, a megvalósításhoz készen kapom az eszközöket. Persze nem minden papsajt, mert amikor eljutottam oda, hogy a lejátszott videoról odatennék néhány adatot (cím, leírás, hányan nézték meg stb.), akkor pofára esek, mert az erre szolgáló getVideoData() metódust 2017-ben eltávolították az API-ból. Természetesen van kerülőutas műszaki megoldás, de regisztrációhoz és API-key igényléséhez kötött – már nincs is kedvem hozzá, annyira nem fontos. (Közben kiizzadtam az erdőszéli megoldást: a cím kibányászható a getVideoEmbedCode() metódus által szolgáltatott adatokból is.)
Az indulásnál sejtettem, hogy mit akarok, ami menet közben alakult, bonyolódott, finomodott és észszerűsödött. Elégedett vagyok az eredménnyel, mert pont úgy működik, ahogy elképzeltem, ahogy szerintem egy ilyen szolgáltatásnak működnie kell. Testreszabott.

Ismert hibák, hiányosságok, furcsaságok:

  • Új lapon vagy új ablakban megnyitva a hivatkozást (mozilinket), nem indul a lejátszás.

  • Androidos eszközön, teljesképernyős lejátszásból nem tér vissza a szöveghez a videoanyag befejeztével.

  • Bizonyos hivatkozások nem működnek a képernyő tetejéhez közel. Görgesd lejjebb, akkor megjavul.

  • "A videó tulajdonosa letiltotta a más webhelyeken való lejátszást" – ez a tájékoztatás olvasható a mi mozinkban a kívánatos tartalom helyett, ha így rendelkezett a feltöltő. Az erre vonatkozó beállítást bármikor megváltoztathatja, akár azt követően is, hogy gondosan megvizsgáltam, és beágyazott tartalomként lejátszhatónak találtam. Ugyanez érvényes a "A videó nem áll rendelkezésre, ez privát videó" minősítést kapott anyagokra, és az utólag megszűntetett csatornákon korábban kínált műsorokra is.

  • "Failed to execute 'postMessage' on 'DOMWindow': The target origin provided ('https://www.youtube.com') does not match the recipient window's origin" – misztikus hiba. Néha megjelenik a színfalak mögött. Téged nem fog zavarni, a helyes működést nem befolyásolja, és nem tudok vele mit kezdeni.

Hiányzik egy képaláírás, amit a végére érve sem pótolok, mert esztétikai okok miatt nem került a szokott helyre – a kép alá. Itt azonban nincs akadálya a kép forrásáról tájékoztatni a közönséget, ezért most már nem marad el. Innen származik a fenti, családias mozibelső is. Étterem, kávézó és mozi egyben. Rendelhetsz jegyet online, foglalhatsz asztalt mozi előtti vagy utáni táplálkozáshoz. Hosszas tervezés és kimerítő építkezés után 2013-ban nyitották meg, aztán a koronavírus miatt be kellett zárni – nem használt a megtérülésnek. Majd újból megnyitották, hogy a veszteségek után végre nyereséget termelhessen.
Ez egy igazi mozi hátborzongatóan magas rezsivel, míg a mi mozink virtuális. Nem kell takarítani, nem ragasztanak rágógumit a szék aljára, és a téli fűtéséről sem kell gondoskodni. A való világban ez mind a tulajdonos gondja, és amíg bírja, addig ez a mozi valószínűleg a környékbeliek kedvenc helye.

The Red Carpet Cinema and Café Bar – redcarpetcinema.co.uk