Életmentő ventilátor

Hiába a rengeteg, minden irányból tóduló figyelmeztetés, a természettudományos ismeretek, ha a szén-dioxid zárt térben észrevétlenül szorítja ki az éltető oxigént a levegőből. Nemrég a mohácsi polgármester is áldozatul esett a szüretet követő erjedési időszakban szokásos jelenségnek, amire most többen kapták fel a fejüket. Korábban hírből sem ismertem, de azt kell feltételeznem egy 1998 óta folyamatosan megválasztott városvezetőről, hogy van a fejében annyi tudomány, ami óvatossá teszi az őszi pinceműveleteket végezve. Nem is kell feltételeznem, mert a róla szóló Wikipedia-cikkből kideríthetően nem volt iskolázatlan.

Nálunk az első szüret és az azt követő szőlőfeldolgozás idején még nyitva volt a pincét az udvarral összekötő folyosó, és nem volt fedett a pince előtti akna sem. Az erjedés során keletkező CO2 bokáig sem érhetett, mert a jól szellőző munkaterületről akadálytalanul kijutott az udvarra. Nem voltunk veszélyben. Ugyanilyen veszélytelenül telt a következő év szüreti szakasza, mert abban az évben lecsúsztunk a szőlőtermésről, nem volt mit feldolgozni.

Első alkalommal a Városhegy-dűlőből származó oportó feldolgozásakor élesedett a veszélyhelyzet. Be is voltam szarva rendesen, mert nem akarok idő előtt kipusztulni. Bevezettem azt a szabályt, hogy mindig öngyújtóval megyünk le a pincébe, és ott teszünk egy próbát. Ha meggyőzően ég a láng a padló felett, akkor maradunk, különben menekülünk. Sokan a lépcső aljára állított, égő gyertyára esküsznek, de a paraffint égető gyertya büdös és kormol, míg a gázöngyújtó kevésbé.

Következő intézkedésként felszereltem az erre a célra őrizgetett ventilátort a befedett akna egyik ablakára, aminek gyártásakor kialakítottak egy alkalmas rögzítési helyet. A szereléssel meg kellett várnom a lépcső elkészültét, amin már kényelmesen az ablak magasságába juthattam, és nem kellett az ingatag állványon szerencsétlenkednem egy ormótlan ventilátorral egyensúlyozva.

13 kiló, made in Germany, és Papst-motor hajtja. Miért van számomra nagy jelentősége annak, hogy hol gyártják, és milyen motorral működik? Azért, amiért az enni- és innivalók fogyasztásakor sem elégszünk meg annyival, hogy tápláló és egészséges legyen. Úgy szeretjük, ha finom is. A Papst-motor arról híres, hogy rendkívül egyenletes járású. Nem rázkódik, nem remeg. Ennek a tulajdonságnak akkor van különös jelentősége, amikor a venilátort felerősítem egy nagy felületű akusztikai membránként ható szerkezetre, jelen esetben az ablakkeretbe. Ez csatlakozik a fölötte lévő tetőhöz is, ami szintén membránként működhet. Ha ezeket a szerkezeteket folyamatosan rázná egy forgó motor, akkor annak hanghatását is nehezen viselném, és amiatt is aggódnék, hogy a rázkódás miatt valami egyszer elmozdul, kilazul, elválik.
Van kraft ebben a ventilátorban. 700 watt elektromos teljesítményt felvéve percenként 1100-at forog, és optimális körülmények között legalább 2000 m3 levegőt mozgat meg egy óra alatt. A pince előtti akna levegőjét ezzel a teljesítménnyel nem egészen 1 perc alatt szívja ki, aminek helyére feltételezhetően normális CO2 tartalmú levegő kerül. Bíztató az adatlapon olvasható "feuchts", mert arra enged következtetni, hogy ez a ventilátor nedves környezetben is helytáll, nem fog rozsdásodni.
Azért is van nagy bizodalmam a Papst-motorokban, mert a régi világban, amikor még nem létezett digitális hangrögzítés, akkor a profik szalagos stúdiómagnóval vették fel a hangzóanyagot. Ezekben is egy Hermann Papst szabadalom szerint készült motor tengelycsonkjához szorította a gumigörgő a szalagot, ezzel biztosították a rezgésmentes, egyenletes sebességű szalagtovábbítást, ami a rögzített anyag "nyávogásmentes" visszaadásának alapfeltétele volt.

Nem csak CO2 elleni védekezésre jó a szellőztetés. Aki látott már nagynyomású mosót forróvízzel működni, az azt is látta, hogy szinte semmit nem lát abban a helyiségben, ahol a művelet zajlik. Rengeteg gőz képződik. Ennek hatékony elszívásához is kiválóan alkalmas a most kialakított ventilátoros szellőztető.
Nem ördögtől való a szőlő feldolgozásakor és a bor tárolására használt eszközök, edények forróvizes tisztítása. Nem egyszer hallottam már több szakembertől is, hogy a jó alapanyag mellett az eszközök fokozott tisztaságára is ügyelni kell ahhoz, hogy jó minőség álljon elő a végtermékből. Létezik olyan szemlélet, hogy "a bor úgyis kiforrja magából a szennyeződéseket", de aki erre alapítaná a minőséget, az lényegében a szerencséjére bízza az eredményt. Más területen is jobban járunk, ha nem a szerencse alakítja sorsunkat, hanem a szándékaink.